Blog

Θρίαμβος στο τμήμα Ιστιοπλοΐας.

Screen Shot 2016-05-10 at 15.12.23

Θρίαμβος στο τμήμα Ιστιοπλοΐας

Με μια μοναδική επιτυχία στα χρονικά για το τμήμα ιστιοπλοΐας έκλεισε η αγωνιστική χρονιά για τις κατηγορίες Optimist και Laser. Στον Ναυτικό Όμιλος Ραφήνας και Μάτι αντίστοιχα πραγματοποιήθηκαν από τις 3 έως τις 7 Μαΐου οι προκρίσεις για την κατάρτιση των Εθνικών ομάδων για το 2016.

Στα Optimist συμμετείχαν οι 120 καλύτεροι αθλητές από ολόκληρη την Ελλάδα και έπειτα από 12 πολύ δύσκολες ιστιοδρομίες ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου κατέκτησε την 1η θέση στη γενική κατάταξη ενώ ο Βασίλης Μπουμπής την 9η εξασφαλίζοντας και οι δύο μια θέση στην Εθνική Ομάδα από τις συνολικά 13. Ο Αλέξανδρος είναι μέλος της Εθνικής Παγκοσμίου στο οποίο θα συμμετάσχουν οι 5 πρώτοι και θα γίνει τον Ιούνιο στην Πορτογαλία ενώ ο Βασίλης της Εθνικής Πανευρωπαϊκού που θα γίνει στην Ιταλία τον Ιούλιο.

Στα Laser συμμετείχαν οι 60 καλύτεροι αθλητές και έπειτα από 10 επίσης πολύ δύσκολες ιστιοδρομίες ο Δημήτρης Παπαδημητρίου κατέκτησε την 1η θέση, ο Φίλιππος Κουλικούρδης την 5η , η Βαρβάρα Μπαξεβάνη τη 3η θέση στα κορίτσια και τέλος ο Γιάννης Γεωργάκης την 17η αλλά έχει γίνει έφεση για την ακύρωσή του σε μια ιστιοδρομία από την επιτροπή ενστάσεων και θα αναμένουμε το τελικό αποτέλεσμα.
Συνολικά 5 αθλητές του Ομίλου μας, από τους 7 που συμμετείχαν, κατέκτησαν μια θέση στις Εθνικές Ομάδες optimist και laser.

Συγχαρητήρια στους αθλητές αλλά και στους προπονητές τους Μάκη Νικολαΐδη (optimist) και Βαγγέλη Χειμώνα (laser).