Blog

Παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοσανίδας σκαφών Techno

Στο Τόρμπολε Ιταλίας διεξήχθη το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοσανίδας για νέους κάτω των δεκαεπτά ετών μεταξύ 20-31 Οκτωβρίου 2021.

Οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 300 από 18 χώρες, επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά ότι η κατηγορία αυτή είναι η μεγαλύτερη στο χώρο του windsurfing, ειδικά δε σε μία δύσκολη εποχή με πολλούς  περιορισμούς.

Το πρωτάθλημα ήταν μια σκληρή δοκιμασία μιας και πραγματοποιήθηκαν 15 ιστιοδρομίες.

Οι αθλητές του Ν.Ο.Β. βρέθηκαν εκεί με τον προπονητή τους, δείχνοντας πολύ καλή παρουσία, υποσχόμενοι ότι στον επόμενο αγώνα θα βρίσκονται στο βάθρο.

Η Δανάη Αναγνώστου που ήταν ο πρώτος της διεθνής αγώνας, κατέκτησε την 7η θέση στην κατηγορία U13 κοριτσιών.

Στην ίδια κατηγορία των U13 οι αθλητές που πρόσφατα μεταγράφτηκαν στον όμιλο μας Φίλιππος Μανάκογλου την 19η θέση αγοριών και Γιώργος Αποστολίδης την 32η.

Η Νεφέλη Αναγνώστου ύστερα από ένα ανεπιθύμητο ξεκίνημα ανέβηκε τελικά στην 20η θέση.

Οι προπονητές του Ν.Ο.Β. Κώστας Μουτσάτσος, Αλέξανδρος Γιάκας και Σοφοκλής Σουλουτζιδάκης δηλώνουν πολύ ευοίωνοι για τη νεοσύστατη ομάδα τους και δε βλέπουν την ώρα για το επόμενο πρωτάθλημα.

Ευχαριστούμε θερμά την ΑΝΕΚ και SUPERFAST Ferries για την ευγενική τους χορηγία.